Scandalli

Viac ako 100 rokov talianskej tradície

ilustračný obrázok – SCANDALLI

Silvio Scandalli začal vyrábať akordeóny v roku 1900, s pomocou svojej rodiny.

O niekoľko rokov, v období 1915 až 1921, vznikla z dielničky v Camerano malá spoločnosť, ktorá sa mala stať priemyselnou silou a v roku 1941 už zamestnávať viac ako 700 pracovníkov.

Po skončení druhej svetovej vojny sa v USA stal akordeón veľmi populárnym, a továreň bratov Scandalliovcov patrila medzi najznámejšie a najprestížnejšie.

Vďaka Silviovej genialite a množstvu vynálezov a patentov, ktoré boli použité v ich akordeónoch, sa značka Scandalli stala synonymom kvality a meradlom pre ostatné nástroje.

V roku 1946 kvôli snahe uplatniť sa na nových trhoch boli spoločnosti F.lli Scandalli Camerano a Settimio Soprani Castelfidardo zlúčené do spoločnosti FARFISA (skratka z Fabbriche Riunite di Fisarmoniche).

Táto spoločnosť sa potom stala jedným z najväčších výrobcov hudobných nástrojov na svete a v tom čase produkovala 180 akordeónov den­ne.

Na podnet tejto spoločnosti bolo vytvorené CDMI (Centro Didattico Musicale Italiano) a mnohí slávni skladatelia písali skladby pre akordeón a rozvíjali vyučovacie metódy pre vydavateľstvo Edizioni Musical FARFISA. Tiež bol založený hudobný časopis „Fisarmonica“, ktorý je dnes známy pod názvom „Strumenti & Musica“.

Začiatkom 50-tych rokov spustil Silvio Scandalli ambiciózny projekt. Za účasti najlepších technikov spoločnosti vytvoril nástroj bezkonkurenčnej kvality, ktorý sa v krátkom čase stal snom všetkých veľkých akordeónistov, Scandalli SUPER VI.

Dodnes zostáva neprekonaný, nástroj zrodený z vášne inovatívneho remeselníka.

V roku 1964 pribudol k závodom v Camerano a Castelfidardo nový závod v Aspio Terme s celkom 42.000 štvorcovými metrami výrobnej plochy.

V tejto dobe boli Silvio Scandalli a Settimio Soprani riaditeľmi spoločnosti, ktorá vyrábala a predávala gitary, klavíry, organy a zosilňovače, rovnako ako aj harmoniky.

V roku 1984 sa Farfisa ako spoločnosť so širokým výrobným portfóliom rozdelila do viacerých odvetví. Značka Scandalli sa pod vedením Mirco Patarini, Leonardo Menghini a Luciano Menghini vrátila k výrobe akordeónov.

Značka Scandalli je pre mnohých ikonou vďaka jej dlhej a vynikajúcej histórii inovácií, prestíže a kvality. Dnes zostáva poslanie spoločnosti Scandalli rovnaké, ako vždy bolo: dodávať nástroje najvyššej úrovne a nekompromisnej kvality.

aktualizácia: 02.12.2015 | počet zobrazení: 32608

AKORDEÓN SERVIS – Miroslav Bielik
address: Framborská 3, 010 01, Žilina, SK
phone: +421 41 562 06 34
gsm: +421 903 522 652

počet prístupov od 28.11.2015: 191624
počet prístupov dnes: 57